Започваме мониторинг как се разходват общинските средства за организацията на спортните събития, каза съветникът Георги Маринчев (вторият отляво надясно). Снимка Лина Главинова
1 629 000 лева са предвидени в бюджета на Община Бургас за спорт за настоящата 2020 година. Макро рамката е в размер на 306 607 777 лева. Бюджетът бе гласуван на първото за годината заседание на Общинския съвет от мандат 2019-2023 г. Бюджетът бе подкрепен с 43 гласа "за", 7 "против" и 0 "въздържал се".
Едно от големите пера в него са средствата, които са предвидени за развитието на спорта в общината. Парите са за детско-юношески школи, за спортни събития, включени в календара на Община Бургас за настоящата година и субсидии за лицензирани спортни клубове и представителни отбори, награди за спечелени отличия и други.
"630 000 лева са заложени за финансово подпомагане на детско-юношески школи на спортни клубове, осъществяващи колективни и индивидуални спортове и за финансово подпомагане на спортни клубове за аматьорски масов спорт при мъже и жени, както при индивидуалните, така и при колективните спортове. Тези средства ще бъдат разпределени съгласно методиката на Наредба за финансово подпомагане на спортни клубове от Община Бургас.
От 2007 година, когато броят на регистрираните клубове е бил едва 12 към днешна дата те са над 80 и продължават да се увеличават благодарение на усилията на Общината да подпомага масовия и аматьорския спорт, и да създава условия все повече наши съграждани да спортуват активно", каза по време на депатите за бюджета в местния парламент съветникът Георги Маринчев ("Движение Гергьовден"), който е и и зам.-председател на Комисията по спорт, деца и младежки дейности.
Според него, основният приоритет на бюджета е създаването на условия все повече деца и юноши да спортуват активно, както през свободното си време така и по време на учебните занятия в училище, както и подпомагане на масовия спорт.
565 000 лева са средствата за подпомагане на представителни отбори на Община Бургас. Средствата се отпускат на основание чл. 6 и чл. 133 от Закона за физическото възпитание и спорта (обн. в ДВ бр. 86 от 18.10.2018 г., в сила от 19.01.2019 г.) и могат да бъдат предоставени под формата на схема за минимална помощ, при съобразяване с разпоредбите на Закона за държавните помощи.
"Основният приоритет и цел, които сме си поставили е подобряване на ефективността на разходването на средствата от гледна точка на обществения интерес. В тази връзка започваме мониторинг как се разходват общинските средства за организацията на спортните събития. Това трябва да става по ясни критерии и с участието на общинските съветници. Част от тези критерии са: - обществена полза от спортното събитие, публичен интерес към него, съответствие между заявения предварително ранг и статут на спортната проява или състезание с това на вече проведеното. И не на последно място са важни постигнатите цели и косвени ползи за Община Бургас", допълни Маринчев.
Според него по този начин се цели превантивно дисциплиниране на клубовете при организиране на спортни събития, включени в календара и подпомагани финансово от Община Бургас.