Директорът на летището Георги Чипилски, председателят на ОбС Севдалина Турманова, кметът на Бургас Димитър Николов и директорът на ПГМЕЕ Роза Желева (отляво надясно) прерязаха лентата при откриването на STEM центъра
Кметът Димитър Николов и директорът на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника Роза Желева откриха модерен STEM център. В трите лаборатоии към него учениците от различните специалности на Механото ще прилагат наученото по теориа напрактика.
Проектът е финансиран по Национална програма "Изграждане на училищна STEM среда".
24-годишен авиоинженер проектира симулатор на Чесна за бургаското Механо
"Работим по този проект в продължение на 2 години и вече сме част от STEM общността у нас благодарение на Министерството на образованието и Община Бургас. Центърът разполага с три лаборатории, роботи, 3D скенер и 3D принтер", каза при откриването на центъра директорът на гимназията Роза Желева.
"Иновативният STEM център ще предостави на учениците на гимназията възможност да изучават и прилагат най-съвременните решения и компетентности в областта на авиационната техника, природно-математическите науки и да развиват практическите си умения и креативност. Новите и модерни роботи и тренажори, с който е оборудван центърът, са отговор на бързото развитие на технологиите и необходимостта да сме в крак с този процес", сподели кметът Димитър Николов по време на откриването на STEM центъра.
На откриването присъстваха директорът на "Летище Бургас" Георги Чипилски, работодатели, които си партнират с гимназията по програмата за дуално образование, представители на Регионалното управление на образованието, Севдалина Турманова - председател на Общинския съвет в Бургас. Тя също поздрави ръководството на училището за новия център и участва в церемонията по рязане на лента. След това всички имаха възможност да видят на място как ще се провежда учебния процес в трите лаборатории.
Технологичният център се състои от три технологични лаборатории - "Електроника и мехатроника", "Електротехника" и "Ремонт на летателни апарати", оборудвани с най-съвременна апаратура за обучение, като 3D принтери за изработване на части и електронни устройства за автомобили, манипулатори-роботи за симулиране работата на индустриални и промишлени роботи и уреди, проследяващи нагледно физичните процеси.
Гостите "полетяха" с един от най-атрактивните тренажори в новия STEM център – модерен авиосимулатор, който представлява стоманен макет на реална самолетна кабина с всички възможни навигационни уреди и апарати, на който ще се обучават учениците от специалност "Ремонт на летателни апарати". Кабината-симулатор е работещ прототип и технически демонстратор, който използва Microsoft Flight Simulator за граждански симулационен полет. Към тази лаборатория има обособена и зона, от която бъдещите техници от специалността ще управляват въздушни полети, съвместно с диспечери от аналогични центрове от цял свят.
В STEM центъра учениците ще придобиват умения и навици в електромонтажа и ел. инсталациите, автоматизация, мехатроника, аеродинамика, микропроцесорна и измервателна техника и др.