По около 500 туристи на ден стъпват тези дни на остров "Света Анастасия". Малкото късче земя, което се стопанисва от Община Бургас, привлича посетители и това лято, въпреки пандемията и противоепидемичните мерки. А, че интересът към острова не стихва, го доказват и резервациите. За да го посетите в избран от вас час, трябва да си запазите места два дни по-рано. В противен случай остава да разчитате на късмета си някой турист да не е пристигнал навреме и в последния момент да се качите на борда вместо него. За да не останете разочаровани, по-добре не рискувайте. Цената на двупосочния билет за възрастни е 14 лева, за ученици и пенсиорени - 10 лева (тези цени са за активен сезон от 1-ви юни до 30-ти септември б.а.)
Разходката до острова си е истинско приключение, както за тези, които за първи път избират да го посетят, така и за онези, които вече са го правили. Въпреки че престоят там е твърде кратък, само два часа между акостирането и следващото отплаване от пристана, заслужава си да се впуснете в това приключение. Тази година доста двойки, основно българи от столицата и страната, избраха остров "Света Анастасия" за своето сватбено тържество. А след промените направени от Общинския съвет, на острова вече официално може да сключи и граждански брак от представител на Общината и той да бъде законен. До преди това се извършваха ритуали, но самото подписване трябваше да бъде направено преди това в залата.
Регламентираха местата за сключване на брак на открито в Бургас
Ако не сте отправили към острова с цел - сватба, то спокойно може да се възползвате от възможностите, които той предлага за добро прекарване на двата часа там - посещение на музея, фото сесия на открито, топла напитка в лекарната или освежаваща бира в ресторанта. С малко по-добра организация всичко може да бъде свършено в рамките на 120 минути. Толкова продължава и новата атракция, която се предлага там - рисуване на чаша вино. Записалите се предварително още със слизането на пристана се отправят към залата и прекарват цялото време там с четка в ръка. На връщане, може и да не са успели да се разходят из острова, но се прибират с картина, нарисувана от тях.
Тази година, освен преобладаващата българска реч, на кораба "Анастасия", който извършва редовни курсове в двете посоки, може да се чуе и чужда реч. Въпреки проблемите и ограниченията с пътуванията, заради пандемията, все пак чуждестранни туристи не липсват. В повечето случаи разходката е реализирана в компанията на български познати.
Мнозина сънародници за първи път откриха острова това лято. За тях плаването до там и времето прекарано на малкото парче суша се оказва незабравимо приключение. Част от родните туристи, дошли от различни точки на страната обаче остават леко разочаровани, когато разберат, че в менюта на ресторанта не се предлага цаца. Мнозина свързват точно тази риба с морето и част от кулинарната емоция, която са свикнали да преживяват всяко лято тук. В менюто присъства рибената чорба, миди в черупка, скумрия и сафрид. За сметка на това бургаското се лее и разхлажда дори и в мрачните августовски дни.
Островът ще посреща туристи и през септември при спазване на противоепидемичните мерки. А точната дата, докога корабчетата ще плават, отново ще зависи от времето.