СДС иска повече пари за ин витро при тежък стерилитет Вълчо Чолаков в своя докладна. Идеята бе изказана от двойки с репродуктивни проблеми на среща с ръководството на СДС-Бургас. По предложение на СДС вече трета година от бюджета на общината се изплащат суми за финансово подпомагане на ин-витро процедури. В срещата участваха семейства, вече получили такава помощ.

 

"В момента сумата е до 2000 лева за всяка двойка. Точният размер на парите за жените с диагноза ИЯР ще се уточни с коментари в съвета", обясни Вълчо Чолаков.

ИЯР е една от най-тежките диагнози – в тези случаи яйцеклетките на жената са изчерпани или силно редуцирани и тя не може да забременее по друг начин, освен с донорска яйцеклетка. Жени с такива диагнози не получават и финансова помощ от държавния фонд "Асистирана репродукция", а средства са им необходими, защото могат да станат майки, изтъкнаха близо 30-те участници в срещата. На нея имаше представители и на двете неправителствени организации, работещи в сферата на асистираната репродукция - "Искам бебе" и "Зачатие".

По предложение на СДС финансовата помощ за ин-витро вече няма да е еднократна, а за нея ще може да се кандидатства няколко пъти, защото много от опитите остават неуспешни. Прието бе втората процедура да бъде облекчена, без ново събиране на всички документи – само с молба. Втори път обаче помощта ще се отпуска само ако има средства и няма други кандидати, които отговарят на условията, а не са я получавали изобщо.

Двойките предложиха да отпадне и изискването парите за ин-витро да получават само хората без задължения към Общината. "Много от двойките с такива проблеми не са платили данъците си, защото всичките им пари отиват за лекарства и стимулации. А и събирането на данъците е уредено в други закони", казаха участниците в срещата. Те предложиха в правилника за отпускане на финансовата помощ да залегне и задължителното изискване получилите средствата да направят обратна връзка с Общината в края на годината и да я уведомят за начина, по който са ги разходвали и дали има резултати.

"Направихме анкета сред всички семейства, които вече са взели такава помощ. Всички споделят, че се работи изключително бързо и процедурата не е сложна. Хубаво е, че няма задължение парите да се изразходват в определена клиника", каза след срещата общинският председател на СДС Константин Райков.

Предложено бе представителите на неправителствените организации, подпомагащи двойките с репродуктивни проблеми, да участват в комисията за разпределяне и одобряване на средствата за ин-витро не след гласуване от съветниците, а по право. Сега те имат право на глас, но само ако останалите членове на комисията ги допуснат.

Над 116 двойки са получили по 2000 лева за ин-витро от Община Бургас, откакто бе прието предложението на СДС. Десетина от тях вече имат бебета, стана ясно още на срещата.