Новоизграденият социален блок в бургаския комплекс "Меден рудник" вече е готов и може да приюти до 120 нуждаещи се. Той е построен по проект на Община Бургас и със средства от Оперативна програма "Региони в растеж".
Докладната записка за кандидатстването от страна на Общината за европейско финансиране на проекта беше приета от Общинския съвет на сесия на 28-ми август 2019 година. Тогава тя скара съветниците, но въпреки това получи "зелена светлина" с нужните гласове.
Съветници се скараха заради социален блок
В социалния блок могат да бъдат настанени около 120 представители от целевата група - родители с деца и хора в риск от бедност и социално изключване, отговарящи на критериите за настаняване, приети с изменение на Наредбата за условията и реда за установяване на жилищните нужди на граждани, настаняване под наем и продажба на общински жилища.
Към проекта за блока има и Кризисен център, който е изграден в съседство. В него ще бъдат настанявани бургазлии, които са жертва на домашно насилие.
"Това е много добър пример, при който се съчетават 4 различни проекти по 3 различни европейски програми. Сградата, която разполага с 22 са двустайни, 21 едностайни и 4 тристайни апартамента, е енергийно ефективна и е направена по всички необходими изисквания. Тя има слънчеви панели за топла вода на покрива, иновативна VRV система за контролирано отопление и интернет във всяка стая. Всеки апартамент е оборудван и обзаведен в рамките на проекта. В него могат да бъдат настанени до 120 души с жилищни нужди", заяви по време на представянето на социалния блок пред медиите зам.-кметът по строителство на Община Бургас инж. Чанка Коралска.
"До момента 45 души за подали заявление за настаняване в новия блок. Сред тях има студенти и млади семейства с деца. Критериите за настаняване са одобрени от Общинския съвет и с най-голяма тежест сред тях е образованието, което дава 70 точки от 100 т. С този критерий се ползват студентите в редовно обучение, а когато са семейни или имат деца получават допълнителни точки. Комисия за установяване на жилищните нужди, в която влизат общински съветници и експерти от ОП "Общински имоти", ще разглежда в едномесечен срок подадените заявления и ще класира лицата и семействата по групи, според събраните точки. Заявления могат да се подават до 28 февруари", сподели зам.-кметът по образование и социални дейности Йорданка Ананиева.
Кризисният център също е напълно завършен и оборудван с всички необходими условия. Той е насочен към хора в криза или жертви на насилие. Потребителите на Кризисния център е предвидено да бъдат до 15 души. Вече е назначен и екип от психолог, социални работници и възпитатели, който ще обгрижва потребителите 24 часа в денонощието.
"Децата ще бъдат настанявани в Кризисния център от отдел "Закрила на детето" към дирекция "Социално подпомагане". Максималният престой ще бъде до 6 месеца, като при възможност този срок ще бъде удължаван", допълни още директорът на общинската дирекция "Здравеопазване и социални дейности" Мая Казанджиева.