Водата край Созопол е чиста. Това показват пробите, взети на 9-ти август по сигнали за наличие на мазутни петна по морската повърхност, преди да стане известно за разлива от потъналия кораб "Мопанг", съобщиха от Басейнова дирекция "Черноморски регион" - Варна. Анализирани са две проби от морската вода в района на "Созопол - централен плаж" и плаж "Хармани". Те са изследвани от Регионална лаборатория - Бургас към Изпълнителна агенция по околна среда за наличие на нефтопродукти, полихлоробифенили, бензен, аценафтен, аценафтилен, флуорен, фенантрен и флуорантен. Резултатите са сравнени с нормите на Наредба Н-4/ 2012 г. за характеризиране на повърхностните води и Наредбата за стандарти за качество на околната среда за приоритетни вещества и някой други замърсители.
Анализите показват, че в момента на проверката няма замърсяване на морската вода в района на двата плажа на Созопол. Изследваните показатели са под границата за определяне на метода за изпитване и отговарят на стандартите за качество на околната среда. Констатирани са естествен цвят на морските води, липса на опалесценция, няма видим филм на морската повърхност, както и не е доловен мирис на нефтопродукти.
Очакват се и резултатите от пробонабирането при разлива край Созопол. Пробите бяха изпратени в понеделник, 13 август, в лаборатория на Изпълнителната агенция по околна среда в Плевен, която има необходимото оборудване и апаратура за извършване на анализа.
Мазутът изтече от търговски кораб, потънал през 1921 година в Созополския залив.