Бургас иска 10 млн. лева за преструктуриране на порта
Ще се настоява и за по-сериозни средства за строеж на новия контейнерен терминал 1А. Около тези мерки за излизане от кризата се обединиха участниците в работа среща свикана от кмета на града Димитър Николов. В нея взеха участие местни и пристанищни власти, депутати, синдикати и представители на морския бизнес. Целта й беше да се формулира единна позиция на Бургас за развитието на местния порт, който е в изключително тежко финансово-икономическо състояние заради икономическата криза.
Участниците в срещата подписаха декларация, която ще бъде представена на вниманието на министър-председателя, председателя на Народното събрание и министъра на транспорта. В нея се настоява държавата да предприеме незабавни и ефективни действия за възстановяване и използване на съществуващия вече потенциал на пристанищните мощности.
В документа стоят подписите на кмета Димитър Николов, областният управител Константин Гребенаров, депутатите Димитър Бойчев и Иван Вълков, директорът на "Пристанище Бургас" Руслан Петков, Павел Маринов и Александър Александров от "Институт за регионални стратегии", Живко Петров - "Морска администрация", Стефан Нейчев - национална компания "Пристанищна инфраструктура", Красимир Стойчев - заместник-кмет на община Бургас и Тодор Янков – експерт по морска политика в Община Бургас.
През последните години над 200 млн. лева бяха инвестирани в бургаския порт за изграждане на Терминал за насипни товари 2А и дълбоководен канал. Поради драстичното намаляване в дела на тежката индустрия у нас това капиталовложение не можа да изпълни своите цели.
Депутатите Иван Вълков и Димитър Бойчев се ангажираха да организират среща с транспортния министър в началото на следващата седмица, на която ще присъстват кметът Николов и областният управител на Бургас Константин Гребенаров. Тогава на Александър Цветков ще бъде представен бизнес план за развитие на порта, точна сметка за средствата и времето, необходими за преустройството на терминал 2А.
В министерския кабинет бургазлии ще подкрепят исканията си със следните аргументи - по данни от изследванията на световни консултантски фирми днес в Черно море се обработват около 2.3 млн. контейнери, а се очаква достигане на цифрата 23 млн. Проучвания и анализи на известни научни експерти и консултанти в морския транспорт сочат, че привличането на 1000 контейнера води до откриването на 10 работни места по цялата логистична схема. Преустойването на 2А дава възможност за обработката на около 200 хил. контейнера годишно, което означава разкриването на 2000 нови работни места по транспортната верига. Много бързо ще се възстановят съпътстващите пристанищни услуги: авто и железопътен транспорт, спедиция и др. Това ще бъде една добра социална антикризисна мярка в тежък за страната период.
Бургаското пристанище е с най-дълбок подход от всички черноморски портове. В него могат да влязат и най-големите контейнеровози. Бургас е само на 5 часа път от Босфора и е част от европейския транспортен коридор №8. Метеорологичната обстановка в Бургас е отлична и пристанището му е отворено целогодишно. Бургаският залив е добре защитен, навигацията в него е лесна. До 2 години ще е готова магистрала „Тракия”, която ще даде още по-добри перспективи на пристанището.