199 негативни кадри отпреди 30 години дари Димитър Димитров на Държавен архив Бургас. На тях фотографът е запечатал за поколенията събитията от първите митинги в Бургас след промените, които настъпиха на 10-ти ноември 1989 година. Той е снимал митингите от 20-ти и 21-ви ноември на площад "Св. св. Кирил и Методий", както и митинга на СДС от април 1990 година. Историческите кадри Димитров дари на бургаския шеф на дирекцията - Данка Георгиева. Събитието събра авторът на документалните снимки и Георгиева благодарение на екипа на сайт "Черноморие". Дългогодишно колегиално партньорство и приятелство накара авторът на 199 негативни кадри да ги дари на Архива.
Предаването на историческите документи от онези събития преди 30 година стана в офиса на сайт "Черноморие". "Аз и колегата ми Игнат Дяволов работихме в Центъра за фото пропаганда към Държавна фотография. Главният ни редактор Атанас Попов ни каза да отидем на събитията, но да ползваме личната си техника", връща лентата Димитър Димитров. Той е снимал със собствения си фотоапарат, а Дяволов с камера. В началото на 1990 г. се закрива Държавна фотография. Персоналът е освободен. Много от документите са изхвърлени в кошовете. Единствено Димитър Димитров и Игнат Дяволов си тръгват от предприятието, носейки със себе си лентите, които са заснели през онези далечни години.
"Благодаря на Димитров, както и на сайт "Черноморие", че помогнахте да бъдат предадени тези 199 негативни кадри, запечатали онези съдбоносни за България моменти. При нас досега имаше само 35 кадъра от митинга от 20-ти ноември 1989 година", сподели Данка Георгиева. Тя връчи на Димитров грамота за дарителство.
Предстои негативите да бъдат изпратени в София, за да бъдат сканирани и съхранени в електронен вариант. "Част от тези кадри ще бъдат включени дигиталната платформа “Промяната 1989-та. Преди и след", част от сайта на Държавния архив", допълни Георгиева. Тя се надява, че благородния пример на фотографа Димитров ще последват и други бургазлии, които ще предадат свои документи и снимки от бурните събития преди 30 години.
"За историческото развитие на България това е само един миг. Но е важно бъдещето поколение да знае какво се е случило през онези години", обобщава Данка Георгиева.