Около 40 рибари протестираха пред областна управа във Варна на протестиращите е свързано с незаконосъобразните според тях действия на Община Варна по премахване на постройки, собственост на членовете на кооперацията. Гражданите бяха издигнали плакати с надписи: "Земята е държавна, а не на кмета, за да я продава", "Ще се наложи ли да станем роми и да сменим имената си, за да имаме права в България", "Беззаконие на общинарите, събарят без съд и присъда", "46 години не пречихме на никой, защо сега пречим".
По думите на протестиращите рибарското селище е от 1961 година и има семейства членове на кооперацията, които няма къде да се преместят и ще останат на улицата. "С тези действия се убива рибарския бизнес, защото хората за които това е основен поминък нямат алтернатива", каза Невена Арабова член на рибарската кооперация. Рибарите няма къде да преместят лодките и рибарските си принадлежности, допълни тя.
Представители на протестиращите бяха приети от заместник областния управител Николай Няголов. По време на срещата адвокатът на гражданите от рибарска кооперация "Чайка 2003" изтъкна, че от вчера има уведомления за събаряне на постройки без собствениците им да са получавали заповеди за това. Той допълни, че ако държавата не се намеси, значи изразява мълчаливо съгласие с действията на Община Варна. Днес ще бъде пусната молба и до Европейския съд в Страсбург от човек с вече съборена къща в рибарската кооперация. Надеждата за хората остава извън страната. Те се надяват за намиране на законова възможност за уреждане статута на рибарските селища, каза още адвокатът.
Протестиращите очакват и реакцията на областна управа в качеството й на представител на държавата, тъй като теренът в местността Орехчето е собственост на министерството на земеделието и храните. Членовете на рибарската кооперация са сезирали Върховната касационна прокуратура във връзка с действията на кмета Кирил Йорданов и Върховния административен съд.
Днес+