Православната църква празнува днес Кръстовден

Кръстът е символ на вяра и боголюбие, знак на принадлежност към християнството. Въздигането на кръста Господен се възпроизвежда във всяка православна църква с изнасянето му в средата на храма. Богомолците, които спазват строг пост на 14 септември, се покланят и целуват Светия кръст в знак на преклонение пред Спасителя на човечеството Иисус Христос. За вярващите Светият кръст е християнското оръжие срещу злото.

В началото на ІV век император Константин (по-късно канонизиран от Църквата заедно с майка си Елена) потеглил на поход. По време на войната видял на небето кръст от звезди с надпис "С това ще победиш!" След победата императорът приел християнската вяра. Неговата майка Елена желаела силно да открие Кръста Господен и да Му се поклони. След продължителни издирвания в Палестина намерили три кръста, а Христовия познали по това, че щом го допрели до болни, Той ги изцелявал, съживил дори и умрял човек. Затова го нарекли Животворящ. Част от Светия Кръст и гвоздеите, забити някога в ръцете и нозете на Спасителя, императрица Елена дарила на сина си. Кръста положили в сребърен ковчег в Йерусалимския храм "Възкресение Христово". Според запазено предание част от Светия Кръст бил заровен и в българската местност, наречена Кръстова гора, която се намира близо до град Пловдив, Южна България. Местността е с форма на кръст, а вярващите твърдят, че нощем небето над нея се отваря и човек може да почувства Божиите послания. През 1995 година там бе осветен новият храм "Покров Богородичен", построен с дарения на християни, българомохамедани и дори мюсюлмани от всички краища на света. Сега на това място има две църкви и 15 параклиса. На Кръстова гора всяка година особено тържествено се отбелязва и празника Кръстовден.

Наричат Кръстова гора българският Йерусалим. Около мястото витаят легенди, загадки и видения. С любопитно предание е свързан и Кръстът, пред който се прекланят вярващите християни. Според разказите мястото е открито за българите от местен лечител и ясновидец. През 30-те години на ХХ век той изпратил сестрата на цар Борис III да се лекува на върха. За една нощ тя била излекувана, а от благодарност царят издигнал 66-килограмов кръст. Поставил го на посоченото от ясновидеца място, от което по-късно бликнала лековита светена вода. На много места в планината има лековити извори. Взет от Кръстова гора камък се смята за благословия, носител на Божията милост и на здраве.