Задълженията на болницата намалели с 1.3 млн. лв. приета от новия борд. За изпълнителен директор за срок от 3 години е назначен д-р Георги Матев.

 

Както и другите болници, така и Бургаската  е получила от НЗОК по-слабо финансиране. За десетмесечието са получени 14, 7 милиона лева, но има шанс за дофинансиране до края на годината, като общо то стане 16 милиона лева. За сравнение в минали години отпуснатите пари са били в рамките на 18 – 20 милиона лв.

"Бургаската болница има оптимални финансово приходи на този етап  и може да осигури нужната медицинска помощ. Няма никакъв драматизъм", каза д-р Георги Матев.

Към МБАЛ-Бургас ще има Обществен съвет, който няма да е административно регламентиран. В него ще членуват общественици, юристи и банкери, загрижени за бургаското здравеопазване.

"Имаме желание ин-витро лабораторията в МБАЛ-Бургас, която ще е единствената за областта, да започне работа до края на месец май", каза д-р Матев. В нея ще работи националният консултант  доц. Красимира Табакова. Лабораторията е оборудвана по Закона за обществените поръчки, като проектът за нея е финансиран изцяло от Община Бургас.

Другият проект, който ще стартира до началото на месец юни, е за Енергийна ефективност и в частност за  внедряване на система за когенерация, която ще спести до 60% от разходите за енергия употребявана от болницата. В момента се водят преговори с Овергаз за изграждането на трасето и газов източник, който да снабдява МБАЛ-Бургас.

От месец януари в болницата са спестени средства за топла вода и отопление. Сега сумата платена за това е 42 200 лв., а преди наемането на нов изпълнител е била 136 800 лв.

По проекта, сключен с Министерството на здравеопазването за ранна диагностика на онкологичните заболявания, МБАЛ-Бургас ще получи модерно оборудване за над 6 млн. лева – спирален скенер, нов ядрено-магнитен резонанс, дигитална рентгенова апаратура, ангиограф и др.

През май месец предстои процедура по акредитация на болницата, която ще се състои по три модула. Акредитацията ще позволи на отделенията да се използват като база за специализация на висши медицински кадри. "Сега тези отделения са 5, нашето желание е да станат 30", каза д-р Матев.

Над 80 милиона лева от данък здраве влизат в бюджета на държавата само от Бургаска област.

Бургаската болница се нарежда в първите 5 места по обем и качество на извършена медицинска дейност. През нейните отделения годишно преминават по 32 800 души.