29 705 дка лозя отглеждат в Поморие в света на винопроизводството. Този емблематичен за България лозарски регион издига празника Трифон Зарезан като един от най-тачените в патримонуима на своето културно наследство. Здраве за лозарите и плодородие за лозята измолиха с литургия днес край лозовите масиви на поморийското село Каменар. Наследниците на древната столица на виното почетоха светецът-лозар сети Трифон. По традиция организацията беше поверена на взаимоспомагателната кредитна кооперация на частни земеделски  стопани "Поморийски стопанин", в която повече от 40% от членовете се занимават с лозарство.

 

За поредна година кметът на община Поморие инж. Петър Златанов стана избраникът на кооперацията за ритуалното зарязване на лозята Както повелява християнската традиция, инж. Златанов  напои земята с червено вино и отправи древната благословия "берекет да има и виното да прелива през праговете". Инж. Златанов припомни, че основният поминък на древните анхиалци е бил именно в тези лозя и с ежегодната почит към земята, която ги ражда, поморийци почитат и своите корени. На  лозарите  поръча да се грижат с любов за всяко зрънце грозде, защото само с любов се прави хубаво вино.

Председателят на ВККЧЗС "Поморийски стопанин" Желязко Страволемов благодари на кмета на града и сподели, че заедно с постоянната финансова подкрепа от страна на кооперацията, създадена преди 15 години по схемата за земеделски капиталов фонд, моралната подкрепа на инж. Златанов е безценна и е част от благоприятния климат за развитие на земеделието в района.

В момента в Поморие се гледат 29 705,9 дка лозя, от които най-голям дял имат винените - 27 394, 4 дка. Отличните условия за лозарство и градинарство от векове са привличали хората към морската община. Числата показват, че тенденцията се е запазила и днес, като при 120 426,6 дка обработваема земеделска земя, едва 5 000 дка в района пустее. Всяка година тонове тракийски мавруд, каберне совиньон, мерло, мускат отонел, юни блан, димят, памид се превръщат в течна радост за любителите на виното и украсяват масата на всеки празник. Освен в България, "Черноморското злато" на Поморие се реализира успешно в Япония, САЩ, Русия, Франция, Германия, Англия.