Synito

Synito

Хотелиери искат многократни визи за туристи от ОНД

за справяне с проблема. Съставът на служителите, които работят в консулските ни мииси също трябва да се увеличи през летните месеци.

Елена Иванова, председател на Управителния съвет на "Съюза на собствениците" - Слънчев бряг предлага визите да се издават не в офисите на посредническа компания, а в нашите консулски центрове. Хотелиерите в курорта "Слънчев бряг" настояват за издаване на многократни визи за туристи от Русия, Украйна, Турция. Идеята е да се стимулира туризмът от тези страни. "Руските граждани са обявени за туристи номер едно в България, и все повече руснаци имат или си купуват недвижими имоти по Черноморието", подчерта Иванова. Според хотелиерът Венелин Ташев, проблемите с визите са особено тежки по отношение на индивидуалните руски туристи. Докато с големите групи, почиващи в хотелите по българското Черноморие, се занимават туроператори, които уреждат неприятните проблеми, индивидуалните туристи се борят сами с бюрокрацията. Ташев каза още, че на неговата фирма й се налага да изпраща индивидуални покани и въпреки това понякога визите не са готови до последния момент. По неговите думи, ако не се въведат облекчения за руските туристи, България ще изгуби. "Интерес към Слънчев бряг има и от турските граждани. Те обаче не са толкова чести туристи заради визовия режим", заяви Сава Чоролеев, председател на Контролния съвет на Съюза. По думите му, южните ни съседи все по-често обръщат поглед насам с цел игрален туризъм. Най-големият проблем при тях оставали визите. Хотелиери споделиха, че консулството на България в Одрин пренасочва турските граждани за получаване на визи към индийска фирма и така услугата се оскъпява. По подобен начин се работи и в Русия. Според Иванова, лошата инфраструктура също е сериозен проблем за туризма у нас.

Иванова и колегите й посочват, че е необходима активна държавна политика в турима, тъй като у нас има синхрон между качество и цена на продукта, а материалната база е една от най-добрите на Балканите.

Снимка Архив