Бил син на богати и благородни родители, още от детство обикнал чистия живот, имал страх Божи

Бил син на богати и благородни родители, още от детство обикнал чистия живот, имал страх Божи

Православната църква почита днес свети апостол Филимон и свети Михаил воин, българин.

Свети Михаил войн е по произход българин. Роден е в град Потук (предполага се, че това е днешният Батак) и е живял навярно във времето на благоверния български цар свети Борис - Михаил. Бил син на богати и благородни родители, още от детство обикнал чистия живот, имал страх Божи, подвизавал се в молитва и пост, щедро раздавал на бедните милостиня, поради което и неговите родители, и чуждите хора го наричали "светото дете".

Когато станал на 25 години, той бил назначен за началник на една дружина във византийската войска. По това време родният му край още не влизал в пределите на Българската държава. В една война на византийския император Михаил ІІІ (865 г.) против агаряните, свети Михаил войн бил оставен от изплашените гърци сам с неговата дружина. Като призовавал през всичкото време името на Бога, той успял да прогони враговете и заедно с войниците си останал невредим. Връщайки се у дома си, той извършил героическото чудо на свети великомъченик Георги Победоносец: убил огромен змей, който излизал от някакво езеро, и по такъв начин спасил една девица от участта да бъде изядена от него. Но змеят, на когото той отсякъл главата, го ударил с огромната си опашка толкова силно, че той паднал и лежал известно време в безсъзнание.

Скоро подир завръщането си в родното място той починал и Господ го прославил с нетленни чудотворни мощи. По време на Второто българско царство, в самото начало на ХІІІ век (1206 г.), българския цар Калоян тържествено пренесъл неговите св. мощи в своята столица Търново и ги положил в патриаршеската катедрала "Свето Възнесение". След падането на Търново под османска власт  (1393 г.) следите на тези мощи се губят. Великият търновски патриарх свети Евтимий му съставил житие, което е запазено до наши дни.

© Жития на светиите, Синодално издателство, 1991 година; източник: https://www.pravoslavieto.com