IMG_3276

IMG_3276

Посланикът на ЮАР гледа нестинарски игри в Българи

Всяка година на 3 юни, когато по традиция се провеждат игрите, в странджанското село започват да идват тълпи от народ. Интересът към неповторимия обичай през последните няколко години е твърде голям. На тазгодишните нестинарски игри в петък в селото отново се стекоха много хора. Привлечени от старинните нестинарски обичаи, тук дойдоха и много чужденци.IMG_3314

"Добре дошли на празника на равноапостолите Константин и Елена в село Българи! Тук празникът е особено уважаван и почитан от местното население, защото е свързан с една хилядолетна традиция - нестинарството, което е сред най-интересните културни феномени в страната и света. Затова през 2009 г. ЮНЕСКО го вписа в представителната листа на световното нематериално културно наследство", с тези думи кметът на Община Царево Петко Арнаудов се обърна към всички гости на селото.

Сред офиицалните гости бяха директорът на НИМ проф. Божидар Димитров, зам.-областният управител Златина Дукова и съпругата на руския посланик у нас Людмила Исакова. Арнаудов използва случая, за да връчи на професора почетния знак на общината. На последната сесия на Общинския съвет Божидар Димитров бе обявен за почетен гражданин на Община Царево за приноса му за спасяването на стогодишните църкви в Българи и Бродилово, както и за оказаната от него помощ при строителството на православния храм в Ахтопол. Нестинарят Жеко Тотев бе награден с почетна грамота за заслугите му за запазване и популяризиране на нестинарството.

Специален гост на нестинарските игри в Българи тази година беше посланикът на ЮАР Н. Пр. Шийла Камерър, придружавана от съпруга си. Кметът я прие по-рано през деня в кабинета си, където двамата си размениха подаръци. Нейно превъзходителство подари на кмета бутилка южноафриканско вино "Пиноташ", специална селекция от сортовете пино ноар и ермиташ от района на Кейптаун, а Арнаудов й даде картина от местен художник. "Благодаря, че организирахте тази визита. Щастлива съм да видя това културно събитие. Ние обичаме морето и се радвам, че мога да видя и част от Черноморския бряг”, сподели г-жа Камерър при пристигането си. Шийла Камерър и съпругът й, който е в бизнеса с винопроизводството, са от Кейптаун.

Арнаудов накратко представи Община Царево пред важната гостенка, като разказа и малко от историята на Странджанския край, запозна я с поминъка на населението и природните забележителности в региона. Официалните гости, към които се присъедини и съпругата на руския посланик, посетиха нестинарския център, църквата и конака в с. Българи и гледаха с интерес хората, които се тълпяха около нестинарския огън.

Религиозното шествие с иконите на Св. св. Костадин и Елена обредното обхождане на селото, писъкът на гайдите и думкането на нестинарския тъпан, мистерията на танца в огъня, отново създадоха онова необяснимо усещане за нещо тайнствено и неразгадано. Това усещане се засилва и от сакралните за нестинарския ритуал места - църквата, конака, аязмите и манастирчетата наоколо, където обикновено се палят много свещи.

За странджанци нестинарството традиционно се свързва с пречистващата сила на огъня, защото се вярва, че сухите дърва изгарят болестите. Затова паленето на огъня е за здраве и берекет.

Днес нестинарският ритуал е жив и в селата Бродилово и Кости, но Българи е единственото село, което пази старите нестинарски обичаи непроменени, а местните се отнасят към тях с особена почит.