IMG_0368

IMG_0368

В Бургас правят център за лечение с барокамера участват корифеите в тази област – проф. Христо Бозов от ВМА Варна, специалисти от висшия ешелон на ВМА – София, основоположници на хипербарното лечение у нас. Те са и методични ръководители на сектора по хипербарно лечение на УМБАЛ Бургас.

Проектът е отреден да се реализира на територията на УМБАЛ Бургас.
"Решението вече е взето от Съвета на директорите", съобщи изпълнителният директор на УМБАЛ Бургас д-р Мирослав Обрейков. "Този център е ключов за Бургас и региона и се надявам скоро да се похвалим, че сме третият град в страната, в който е обособено подобно лечебно звено, създадено със съдействието на най-добрите специалисти", добави той.
Първоначално в комплекса ще има две барокамери, като едната ще разполага и със седящи места, обясни д-р Георги Матев. Той е категоричен, че на
резултатите, които постига в барокамерата с пациенти, считани за безнадеждни, трябва да се даде гласност. В бъдещия хипербарен комплекс ще
се включи и рехабилитационна база за деца със специални потребности, където ще има съчетаване на пълния обем процедури, необходими за тяхното социализиране и здравно стабилизиране.
В годините екипът на сектора по хипербарна оксигенация  е натрупал огромен опит и знания. Проследими са и дългогодишните резултати от неговата работа – болни се изправят на крака за дни след тежки операции, хора, преживели инсулт, се възстановяват напълно – това са само част от успехите. Едно от най-сериозните приложения на кислорода под налягане е лечението на деца с аутизъм и ДЦП – тези деца повишават комуникативните си умения, стават по-спокойни, адаптират се по-лесно в ежедневието.
Резултатите от работата на лекарите в УМБАЛ Бургас са публикувани в научното издание по Авиационна, морска и космическа медицина, представени са и на национален конгрес по темата, проведен миналата година.
Публикациите са в две сфери: приложението на барокамерата при аутизъм и при исхемичен инсулт. Новият хипербарен комплекс ще окаже незаменима помощ и на водолазите при т.нар. кесонна болест. При тях са важни първите 6 часа, а досега тези специалисти пътуваха за лечение до Варна.
Хипербарният сектор към УМБАЛ Бургас работи активно през цялото денонощие на екипен принцип, с оглед лечението на спешни пациенти с тежки увреждания. В момента у нас съществуват 3 лечебни звена, в които се провежда лечение с ХБО – във ВМА София, МБАЛ Варна към ВМА и УМБАЛ Бургас.