Бургаският бизнес погаси задължения за 4 млн. лв. Фирмите са от състава на дирекция "Средни данъкоплатци и осигурители" като резултатът е следствие на постигнати и изпълнени споразумения за разсрочено изплащане на дълговете. От приходното ведомство поясниха, че активно се водят разговори с различни представители на бизнеса за постепенно погасяване на натрупани от последните 2-3 години данъчни и осигурителни задължения. "Бизнесът все повече разбира необходимостта от подобен вид срещи и договорености, те са в негова полза, тъй като крайният вариант е разпродажба на активи и обявяване на фалит, а това означава и работници на улицата", коментира директорът на "Средни данъкоплатци и осигурители" Елена Капитанова. Тя отправи апел към фирмите, натрупали големи просрочия, да не отлагат момента на търсене на решения, тъй като това само задълбочава проблемите. "С всички фирми в затруднения, които търсят контакти с НАП , намираме взаимно-приемливи варианти за разсрочено погасяване на задълженията", уточни Капитанова.

 

Най-честият способ, предпочитан от бизнеса за издължаване, който НАП прилага е издаване на разрешение за неотложно плащане. Разрешението представлява споразумение между държавата и длъжника за начина на погасяване на неговите дългове към хазната. Всички дружества, които изпитват временни затруднения да платят задълженията си, могат да поискат издаване на такова разрешение.То позволява част от постъпващите по запорираната сметка на длъжника суми да останат на негово разположение, за да се разплати със своите служители и контрагенти. Най- често между 10 и 20 % от всички постъпления по банковата сметна на дружеството в затруднение отиват за погасяване на данъчни или осигурителните дългове, а останалите пари се използват за основната дейност на фирмата. Това дава възможност задължението да бъде разсрочено до момента на неговото погасяване.

Друга предпочитана схема е методът на разсрочените плащания. Изготвят се погасителни планове, които позволяват дългът да бъде погасяван на части, като ежемесечно се правят вноски към бюджета.

От НАП Бургас съобщават за 5 фирми, които са натрупали повече от 5 милиона лева стари данъчни дългове, но предприетите от тях действия за погасяване са крайно недостатъчни. Сметките им са блокирани, наложени са запори върху движимите и недвижими вещи. Приходното ведомство вече обяви и търгове за апартаменти по Черноморието на фирми длъжници. Това е крайната мярка и до нея неизбежно се стига след като са изчерпани всички законови възможности за разсрочено погасяване на дълговете, коментираха публични изпълнители.

Размерът на наложените запори на фирми от състава на дирекция "Средни данъкоплатци и осигурители" надхвърля 12 милиона лева, уточниха от НАП Бургас. Запорирани са плавателни съдове, атрактивни терени по Южното Черноморие, луксозни автомобили, части от ваканционни селища, хотели, машини и съоръжения.

НАП ще става все по-взискателен и стриктен към длъжниците, които умишлено отказват контакт с нея, не отговарят на изпратените им покани за доброволно плащане, а в същото време работят и реализират приходи.