МБАЛ "Дева Мария" показа как се правят реформи "Е-здравеопазване-европроекти и информационни системи за ефективна здравна защита". Проявата от висок ранг беше уважена от еврокомисаря по въпросите на здравеопазването Джон Дали, министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов, от зам.-министъра на транспорта, информационните технологии и събщенията Първан Русинов, представители на здравния сектор от Франция и Унгария, председатели на пациентски организации, директори и мениджъри на здравни заведения и водещи IT специалисти в медицината.

За разлика от многобройните лектори, които прогнозираха и теоритизираха какво би се случило в България, ако се въведе "Е-здравеопазването", в своята кратка седемминутна презентация собственикът на МБАЛ "Дева Мария" Семир Абумелих запозна присъстващите с реалния ефект от въвеждането преди един месец на софтуера за административно управление на болницата.

Здравният мениджър шокира присъстващите с информацията, че само четирима администратори управляват и контролират всички процеси в болница му с капацитет от 120 легла.

Огромно впечатление на участниците в конференцията направи информацията за значителното повишаване на  ефективността на медицинския персонал в МБАЛ "Дева Мария" заради съществуващите възможности за пълен контрол върху отделеното време за обслужване и бърз достъп до данните  на всеки пациент, както и  заради невъзможността от прекъсване на връзките между всички елементи от структурата на болницата.

Семир Абумелих привлече внимането на представителите на здравния сектор и с вече действащата система за минимализиране на възможностите за злоупотреби с материали и консумативи. Здравният мениджър представи пред колегите си и сериозния икономически ефект от въвеждането на модерния софтуер за административно управление, състоящ се в значителни икономии от спестено време, консумативи , разходи за административен персонал и по-бързо обслужване на пациентите.

По време на конференцията присъстващите се запознаха с основните тенденции в "Е-здравеопазването" и посочиха редица примери от системите на Дания, Австрия, Унгария, Португалия, Швеция, Чехия и Испания.

Всички учестници се обединиха около мнението, че "здравните мрежи" и "здравните карти" могат да бъдат фундаментални елементи на бъдещото българско здравеопазване.