IMG_4878-1

IMG_4878-1

Сребърните монети са открити в дома на тракийски владетел по проекта "Виа понтика" на Министерски съвет. Двореца се свързва със тракийски владетел на Странджа Кортодзунтос, името на който стана известно от откритите златни накити в намиращата се непосредствена близост тракийска надгробна могила, проучена през 2006г. от същия екип. В гроба бяха открити около 180 златни предмети и множество сребърни накити и керамични съдове. Сред златните накити се открояват уникалните обеци на богинята Нике, златна огърлица и златна диадема с плоча с надпис. Върху всички тях има инкрустации със полускъпоценни камъни и тези накити се нареждат сред шедьоврите на античното ювелирно изкуство.DSC_0786

До сега от обекта е проучена част от укрепителната стена, кулата намираща се пред нея и гледаща на юг, както и стопански помещения. През сезона продължи проучването на първият етаж на кулата на двореца, в който бяха открити голямо количество питоси, амфори и голямо количество съдове на ръка и колело, между които и чернофирносови съдове. Продължи и проучването на пещите разположение в стопанските помещения. От вторият период на обитаване на двореца са открити османски монети и керамика.
В ранния следобед вчера експедицията попадна на монетно съкровище извън кулата, в непосредствена близост до нея. Съкровището е било трезорирано между скалите в керамичен съд. Съдът е бил запечатан с олово, а върху него е бил поставен съд изработен на ръка. Вероятно трезорирането е станало в смутните и неспокойни времена в третата и началото на четвъртата четвърт на трети век преди Христа. Монетите са с общо тегло от 4 кг., в много добро състояние и с голям номинал. Те са на Лизимах, Антиох, Селевкт и Никатор от трети век преди Христа. Монетите постъпват в лаборатория за консервация и реставрация в НАИМ при БАН, след което ще бъдат експонирани в новооткрития Исторически музей в Царево и ще бъдат сред основните акценти на експозицията. Това съкровище е изключително важно, защото се открива в такъв археологически контекст в дом на тракийски владетел от Странджа. Значението му за нумизматиката е от огромно значение. В момента монетите се обработват от проф. Иван Карайотов – един от най-големите специалисти в тази област.