DSC_0253-1

DSC_0253-1

Ян Дзюн води семинар за спорт и лечение

гранд майстор Ян Дзюн, 6-та генерация фамилия Ян. 

Целта на семинара е да се популяризира това бойно изкуство в България. Бургас е избран за домакин на престижната проява с активното съдействие на общинска администрация.DSC_0238-1

Любопитни неща за Тайдзицюан разказаха на пресконференция днес лично майстор Ян Дзюн, Станислав Багалев, Тихомир Тодоров и Константин Стамов от Асоциация по Ян Стил Тайдзицюан - България.

У нас Тайдзицюан по-често е наричано Тай Чи и се свързва предимно с поредицата от бавни, плавни движения, наподобяващи танц – това е здравният аспект на бойното изкуство. Но то има също твърда част и боен ефект.

"Тайдзицюан е бойно изкуство, както и метод за лекуване. То е уникална система за превенция на много заболявания и може да се практикува от хора на всякаква възраст. Тайдзицюан комбинира спокойствието и движението", каза Ян Дзюн. Той е роден през 1968 година в град Тайюан, наследник шеста генерация на създателя на Ян стил Тайдзицюан – Ян Лу Чан, тоест Непобедимия Ян. Преди 200 години той получил това прозвище, след като се явил на турнир в Пекин, на който победил всички участващи майстори от други бойни изкуства. По-късно станал началник на охраната на Забранения град, обитаван от китайския император и неговата администрация.  

Днес Тайдзицюан се развива в общо 5 стила, които в основата си са взаимно свързани, и се практикува от 200 млн. души по цял свят.