IMG_4882-1

IMG_4882-1

"Черноморец" поиска оставката на Боби Михайлов

На срещата присъстваха прокуриста на клуба - Пламен Киряков, старши треньорът - Димитър Димитров и адвокатът на клуба - Кери Богоева.

"Ръководството на ПСФК "Черноморец-Бургас" настоява президентът на БФС - Борислав Михайлов да подаде незабавно оставката си, поради невъзможността да се справя с управлението на БФС, съобразно с действащите нормативни актове", заяви Киряков.

Изпълнителният директор на клуба продължи: "Случаите, в които пряко е засегнат ПСФК "Черноморец-Бургас" са 3: Първият е с промяната на регламента на финала за купа България. Вторият е случаят "Анисе" и третият е т.нар. случай "Платини" - с неправомерното издаване на лиценз на ЦСКА за участие в първенствата и турнирите, в продължение на 3 години, при неизпълнение на задълженията по трансферния договор на Платини. Първата причина, която бе изтъкната бе пренареждането на участниците за участие в европейските турнири. Съобразно с действащите наредби за първенствата и турнирите, в Лига Европа участва клубът, който е класиран на най-предно място в класирането на шампионата на страната, след всички клубове, които са се класирали за Лига Европа. Без да има промяна в приетата от изпълкома наредба, с едно неподписано писмо от сочените като негови автори лица, за които пък не е ясно в какво качество изменят регламента, още повече година по-късно след приемането на наредбата от ИК, се прави промяна в регламента за участие в европейските турнири. „По този случай ние сме твърдо убедени, че сме в правото си и ще заведем съдебни дела срещу БФС, като ще търсим имуществена отговорност от централата", заяви Киряков.

Вторият случай, дал основание за исканата оставка, който придоби скандална известност, е казуса "Анисе". На 31-ви януари т.г. БФС излезе със становище, че договорът на Анисе е прекратен без основателна спортна причина. От спортно-техническата комисия е взето становище, което твърди, че който и клуб да сключи договор с него, ще бъде санкциониран. Потвърждава се позицията, която и клуба имаше, че договорът е прекратен без основателна причина и следва да се приложи разпоредбата на член 45-ти, алинея 2-ра от Правилника за статут на трансфера на играчите на БФС, който създава презумция, че футболният клуб, т.е. ЦСКА, сключил договор с футболист, който е прекратил договора си без основателна причина, следва да понесе за това спортна санкция. Санкцията е конкретно определена: Забрана за картотекиране за един трансферен период. Още повече в член 42-ри от същия правилник е предвидена санкция и за футболиста, който трябва да понесе спортна санкция – да бъде лишен от състезателни права за определен период.

Третият случай е отново скандално известен – "Платини", и по-конкретно лицензирането на ЦСКА при наличие на задължения. От Лицензионната комисия на БФС са нарушени правилата за национално клубно лицензиране на УЕФА. ПСФК "Черноморец-Бургас" ще поискаме от УЕФА да бъде разгледана работата на лицензионната комисия в последните 3 години и ако бъдат установени нарушения, в които ръководството на клуба не се съмнява, да бъде отнет лиценза и, т.е. правото на Комисията да лицензира българските отбори. "Предпочитаме контролът да бъде осъществяван директно от комисията в УЕФА, защото това, което прави БФС и комисиите е реално да узаконява беззаконията", каза изпълнителният директор на бургаския клуб.