Vot2

Vot2

Как и за какво да гласуваме на референдума?

България, ще се проведе и национален референдум. Той е иницииран от екипа на Слави Трифонов. Народното събрание одобри три от предложените въпроси да бъдат включени в допитването. Те са:

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
3. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
Референдумът е форма на пряка демокрация, чрез която българският народ като суверен се произнася по въпроси с национално значение, поставени в дневния ред на обществото. Настоящият референдум поставя на вниманието на българските граждани три въпроса, свързани с промени в правила, засягащи обществено значими теми.
Мотивът за провеждане на референдум за въвеждането на мажоритарната избирателна система с абсолютно мнозинство, в два тура, предполага реална възможност за оценка на качествата и достойнствата на кандидатите и за избор на личности. Избраният кандидат би могъл да придобие по-голяма представителност, защото над 50 % от избирателите, гласували в съответния едномандатен избирателен район, ще стоят зад неговото избиране. Очакването е това да мотивира ангажираност на всеки народен представител към неговите избиратели и регионалните актуални проблеми и особености.
Въвеждането на задължителното гласуване е следващият въпрос от референдума. Мотивът е, че по-големият брой избиратели, упражняващи конституционното си право на глас, ще засили демократичната легитимност на референдумите и изборните резултати, а оттам и авторитета на решенията и институциите. Задължителното гласуване би могло да бъде едно от ефективните средства за неутрализиране, намаляване и елиминиране на негативните и порочни практики на корпоративния, контролирания, манипулирания и купения вот.
Третият въпрос се отнася до намаляването на годишната държавна субсидия на един лев за един получен глас. В резултат на намаляването на държавните субсидии за партиите се дава възможност да бъдат спестени бюджетни ресурси, които впоследствие биха могли да бъдат насочени към други сфери - като здравеопазване, образование, както и за решаването на други социални въпроси.
Референдумът ще се проведе на 6-и ноември в цялата страна заедно с изборите за президент и вицепрезидент на България. Изборният ден започва в 07.00 часа и приключва в 20.00 часа, а извън страната започва в 07.00 часа местно време и приключва в 20.00 часа местно време.
Когато в 20.00 часа пред помещението за гласуване има негласували гласоподаватели, председателят и секретарят на секционната избирателна комисия установяват техния брой и самоличност. Негласувалите гласоподаватели предават документите си за самоличност на комисията и се допускат до гласуване след 20.00 часа, но не по-късно от 21.00 часа.
Гласуването се провежда в избирателните секции, в които ще се гласува за президент и вицепрезидент на Република България.
 
Право да гласуват на национален референдум имат гражданите на Република България с избирателни права, които имат постоянен адрес на територията на страната към деня на насрочване на референдума - 8 август 2016 г.
Гласуването се провежда по актуализирани списъци от изборите за народни представители.
Гласуването се извършва с бяла бюлетина. Бюлетината за произвеждане на референдума съдържа трите въпроса и възможните отговори - "Да" и "Не", изписани с еднакъв шрифт срещу всеки един от въпросите.
Гласоподавателят не е длъжен да отговори на всички въпроси, включени в бюлетината за референдума.
Всеки гласоподавател гласува, като върху бюлетината отбелязва със знак "Х" или "V" избрания от него отговор "Да" или "Не" за съответния въпрос.
Вотът с "Да" означава, че гласуващият подкрепя предложението, съдържащо се във въпроса.
Вотът с "Не" означава, че гласуващият не подкрепя предложението, съдържащо се във въпроса.
Всеки гласоподавател гласува, като поставя в плик бюлетината, на която е зачертан избраният от него отговор "Да" или "Не", излиза от кабината и пуска плика в избирателната кутия.