fk1

fk1

Над 400 анимационни филма на фестивала във Варна Световен фестивал на анимационния филм, който ще се проведе 10-ти до 15-ти септември във Фестивален и конгресен център – Варна. Форумът ще събере на едно място най-добрите филми от цял свят, млади автори и публика.

Повече от 360 филма ще се състезават за "Гран при", както и за отличия в категориите за "Най-добър късометражен" и "Най-добър пълнометражен филм", за "Най-добра детска творба" и "Най-добра студентска творба". Организаторите имаха желание да учредят за първи път и награда на името на великия Доньо Донев за най-смешна анимация. Но по молба на близките му, призът няма да бъде връчен тази година заради скорошната кончината на големия български аниматор.
Почетен президент на фестивала е японката Сайоко Киношита - директор на Международния анимационен фестивал в Хирошима, а членове на международното жури - Клеър Китсън (Великобритания), Коджи Ямамура (Япония), Марина Росет (Швейцария), Франческо Мартино Де Карлес(Италия) и Николай Тодоров (България).
Организаторите обещават много силен конкурс. В селекцията попаднаха изключително добри анимации от цял свят, повечето с  награди и от други международни форуми за рисувано кино. В надпреварата за "Гран при" ще участват и 7 български заглавия – филмът "Баща" на режисьора Иван Богданов, копродукция на България, Хърватия и Германия, "Славеи през декември" и "Демони" на българина с канадски паспорт - Теодор Ушев и "Как си построих къща" на Йоана Александрова. Във Варна очакваме още премиерата на първата българска анимация, рисувана с пясък - "Последна есен" на дипломантката от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" София Илиева, която ще се състезава в категорията "Студентски филми". В същата категория е и още едно българско предложение – "Ултрас", на Райна Атанасова от НБУ. Ще видим и българска 3D анимация. Това е концептуалната черно-бяла лента "7596 Фрейма" на режисьора Мартин Георгиев.
Едно от най-очакваните събития на 8-мия Световен фестивал е пълнометражното кино. В селекцията попаднаха седем заглавия, анимация за деца и възрастни. Конкурсната програма ще бъде открита с дългометражната чешка приказка "ФимФарум: Три късмета". Прожекцията е тази днес от 10 часа в зала 1 на Фестивален и конгресен център. За най-малките зрители ще има и други изненади. Освен всички серии на „Ну, погоди” и анимациите от конкурсната програма, децата ще имат възможност да опитат и как се правят рисувани филмчета. Ще им помагат аниматорите Карин Миралес от Франция и белгиецът Жан-Люк Слок, които и тази година ще водят детските творчески  работилници. Живопис, силует, пластилин върху стъкло, изрезка, комбинирана с керамика – това са само част от анимационните техники, които малките художници ще могат да изпробват в дните между 10 и 15 септември.
Световният фестивал на анимацията ще влезе и в Кукления театър. Това ще стане на 13, 14 и 15 септември, когато в театъра ще има прожекции на част от филмите, включени в програмата на фестивала. Организаторите са подготвили също  специални прожекции за един от най-големите в рисуваното кино – Джон Халас, за 100-годишнината от неговото рождение. Публиката ще се срещне и с творчеството на двама от големите български майстори - Тодор Динов и Пенчо Богданов. Ще видим още най-доброто от полското и кубинското рисувано кино и три съпътстващи изложби -  белгийските комикси "Пътуване в 9-тото измерение", полските карикатури "Европейски импресии" и комикс-експозицията на  Константин Витков – Титис. Във фестивала ще участват със свои филми и студенти по анимация от НБУ, НАТФИЗ,  Единбургският колеж по изкуствата, Френското национално висше училище за декоративни изкуства(ЕНСАД) и от "Анимационна работилница" във Виборг, Дания. Със своя програма ще се представят руското студио "Шар" и фестивалът "Златна рибка". В извънконкурсната програма ще видим още подборът "Най-доброто от света" и избрани филми, чиито автори са членовете на журито. Проектът "БВ-ролка" ще ни запознае с различни техники за правене на анимационно кино в немския регион Баден – Вюртенберг. Това са рисунки върху плаки и стъкло, 2D и 3D компютърна анимация, смесени техники.
Музиката също ще бъде част от 8-мия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. В специална лекция французинът Пиер Азуелос, създател на "Baillargues Animation Festival", е подготвил примери за "химията" между музиката и анимацията.
Тържественото откриване на 8-мия Световен фестивал на анимационния филм е тази вечер от 18 часа в Зала 1 на Фестивален и конгресен център – Варна.