112_004

112_004

Нова еко зона до кулата Пиргос Затова мястото е изключително удачно за хелинг, който в случая е изпълнен като плавно снижаващ се към водата насип за лесен достъп не само на гумени, но и на малки лодки от по-твърд материал.

"Провел съм предварителни разговори и имам принципна договорка с голяма фирма, която ще осигури каяци за водна разходка", каза кметът на община Бургас Димитър Николов.112_024

В еко зоната са изградени два пристана. Те имат подвижна част във водата - плаващ понтон, свързан със стационарен кей на брега. Изработени са от екологични материали - дърво и метал с антикорозионно покритие, тъй като избраното крайбрежие е защитено от закона и попада в "Натура 2000".

Всъщност всичко в зоната е екологично. Монтирано е ново осветление със слънчеви панели. Направена е дървена беседка, чийто покрив ще бъде покрит с тръстика. Обособен е зелен кът и алейна мрежа, позволяваща да се разгледа от всички страни интересният археологически обект – кулата на полуостров Форос. За пешеходния и автомобилния достъп нарочно не е използван асфалт, иначе човек ще има чувството, че въобще не е напуснал големия град с неговата сивота и забързаност. Дори указателните табели в зоната са дървени.112_039

На мястото има обособени паркоместа. Има и множество кошчета за отпадъци – използвайте ги по предназначение. Нека опазим дълго време този кът толкова красив, колкото го виждате на снимките.

Община Бургас вече се подготвя да изгради следващата подобна еко зона, което ще се случи със съдействието на областния управител Павел Маринов и МРРБ. Тя ще е на брега на езерото Вая и ще е не с 2, а с 4 пристана.