IMAG2646-1

IMAG2646-1

Откриват трафик кулата навръх празника на Варна и генералният директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" Ангел Забуртов официално ще открият новопостроената сграда на Бреговия център във Варна. Церемонията е насрочена за 11:30 часа.

Сградата е построена в рамките на проект "Информационна система за управление на трафика на плавателни съдове" – фаза 3 (VTMIS), съфинансиран от ЕФФР чрез Оперативна програма "Транспорт". Възложител на проекта е ДП "Пристанищна инфраструктура".

Сградата е разположена в Аспаруховия парк. Освен пристанищно съоръжение, тя е и архитектурна забележителност, заради креативната си визия. В нея е разположен оперативен център за управление на морския трафик – VTS Center Varna, който наблюдава и насочва корабния трафик в морските пространства северно от нос Емине.

В Бреговия център се намира и българският оперативен център на Световната морска система за бедствия и безопасност GMDSS Operating Center. От него ще се осъществяват всички комуникации, ангажимент на страната ни по силата на Конвенцията за опазване на човешкия живот по море (SOLAS Convention). Центърът разполага с телевизионни и термовизионни камери, станция за метеонаблюдение и друга специална апаратура. В случай на аварийни ситуации в Бреговия център-Бургас, Бреговият център във Варна ще има готовност да поема дейността по цялото Черноморие.

Бреговият център в Бургас, който официално бе открит преди седмица на 8-ми август от премиера на Р България Бойко Борисов, министърът на транспорта Ивайло Московски, кмета на Бургас Димитър Николов и генералния директор на ДППИ Ангел Забуртов, изпълнява същите функции като този във Варна. Между двата центъра има непрекъснато взаимодействие.

Строителството на двете сгради, от които се осъществява управлението и информационното обслужване на корабоплаването в българското Черноморие, започна през април миналата година. Договорът за проектиране и строителство на двата брегови центъра е на стойност 3 767 700 лева без ДДС, с изпълнител консорциум "Мидия – Диана Комерс". Доставката и монтажа на електронните съоръжения, хардуер и софтуер оборудване  се осъществи от консорциум "Транслинк" е на стойност 27 735 686,00 лева без ДДС. Общата стойност на целия проект е 32 724 313,87 лева.

С успешното му приключване България ще бъде една от първите държави членки, които ще изпълнят изискванията на Европейския съюз, които засягат безопасността на корабоплаването и евродирективата, изискваща електронна обработка на корабните документи.

Галерия