Миню Стайков остава за постоянно в ареста. Снимка Архив

Миню Стайков остава за постоянно в ареста. Снимка Архив

На три от обвинените лица след спецакцията в Карнобат е поискана мярка задържане под стража. Сред тях е и алкохолният бос Миню Стайков.
Синът му Стайко Стайков се издирва с международна заповед за арест. Освен него, още двама души се издирват на територията на България, защото разследващите нямат данни да са напускали страната, vesti.bg.
Това съобщиха на брифинг в спецпрокуратурата по случая с претърсването във "Винпром Карнобат", "Сис индустрийс" и "Топаз мел" в София и Карнобат.
При проверката е установено, че става дума за верига от свързани фирми, ръководена от едно от задържаните лица. Доказателствата сочат, че въпросното лице извършва дейност в нелегална тютюнева фабрика и влага парите в легален бизнес, съобщиха на брифинга.
"Възложили сме 40 данъчни ревизии на различни дружества, които ще ни дадат пълна картина на извършените престъпления. 38 адреса бяха претърсени, интересното е, че са открити печати на кухи фирми и дори на една банка, която оперира на територията на страната. Той беше намерен в къщата на счетоводителя на една от фирмите. Забележете, че този човек е със средно образование и сам е заявил, че не е експерт и нищо не разбира от счетоводство", заяви наблюдаващият прокурор по делото Ангел Кънев.
В момента се изяснява кой точно е ръководителят на организираната престъпна група.
По думите му съпругата на Миню Стайков не е сред обвиняемите лица.
"Целта е да стигнем до ръководители, да внесем обвинителен акт, а съдът ще каже кой е виновен", каза още Кънев.
"Разследването е по няколко направления, изключително мащабно. През месец юли 2018 г. е започнало разследването по информация за съществуваща фабрика за производство на цигари. На място открихме цех с машини и помещения за работници. Машините към момента на операцията не работеха и работници там нямаше", разясни ръководителят на спецпрокуратурата Даниела Начева и посочи, че са открити цигари на стойност 3 млн. лв.
Припомняме, че връзка с цигарената фабрика, генералила милиони печалба, има Иван Димитров, син на кмета на Карнобат - той е неин собственик, но пред разследващи казал, че не е знаел какво правят наемателите му. Кметът на Карнобат отрече синът му да се познава със Стайков.
"Вътре има изградени помещения, в които работниците са живели. Това е направено с цел да не се разбира, че там има дейност. Дори за да не се трупат сметки за ток, осветлението е подсигурявано с агрегати", разказа Ангел Кънев.
Той подчерта, че оборудването във фабриката е професионално и е на стойност над 4 млн. лева.
На минута са се произвеждали 2000 цигари, а на седмица - 10 000 мастербокса, които са се търгували на външни пазари. Произвежданите цигари са чуждестранни марки и се смята, че може да са били по-вредни от стандартните.
Фабриката работи повече от година, а в схемата са участвали 20 легално действащи фирми, през които са се препирали парите.
"На този етап от разследването са обвинени 8 лица, като на петима от тях обвиненията са предявени. Едно от лицата е обявено за издирване и по отношение на него е издадена европейска заповед за арест. Установихме, че лицата по един или друг начин са свързани с търговски дружества – в качеството си на управители или служители - на една верига от свързани фирми, която е контролирана от едно от лицата. След цялостен анализ стигнахме до данни, че освен всичко друго се извършват и данъчни престъпления", каза още Начева.
"Освен данъчните престъпления, проследихме дейността на дружествата и след изземвания във "Винпром Карнобат" сме сезирали Агенция "Митници", която в момента извършва инвентаризация на всички складови помещения. Установили сме и парични потоци с неустановен произход – т.е. дружествата и лицето, което ги контролира, паралелно с това извършва и нелегалната дейност. Като тези пари се влагат в легалната икономика чрез различни връзки между фирмите. 1,6 млн. лв. са спестяваните данъци на бюджета от две фирми", каза още тя.